Minwax®  bejce, lakiery, lakierobejce do drewna numer jeden na świecie.

Minwax – historia ukryta za żółtą etykietą. W szczególności jedna z nich, która została założona w Brooklynie w Nowym Jorku przez Arthura B. Harrisona. Firma ta, później znana będzie jako Minwax Company.

1904 – Arthur B. Harrison tworzy swój pierwszy hydroizolacyjny produkt z Clifford I. Miller Company

Pierwsze kroki Minwax®

W tym samym czasie kiedy Wilbur i Orville Wright mieli problemy z utrzymaniem swojego wynalazku w powietrzu nad Kitty Hawk w Karolinie Północnej, Arthur B. Harrison był w pracy w Nowym Jorku testując swoje nowe materiały odporne na wilgoć i sprawdzając, czy mogą one chronić domy i budynki przed wilgocią z powietrza. W 1904 Arthur B. Harrison namówił swojego pracodawcę Clifford’a I. Miller Company, producenta gipsu, aby produkować te materiały w jego fabryce. Pan Miller zgodził się, nie zdając sobie sprawy, że kiedyś firma Pana Harrisona będzie produkować Rolls Royc’a wsród produktów wykończenia drewna. W 1910 roku Harrison wykupił interesy Miller’a, a cztery lata później połączył swoją działalność pod nazwą Minwax®.

1910 – Artur B. Harrison kupuje interesy od swojego partnera Clifford I. Miller’a
1914 – Artur B. Harrison łączy swoją działalność pod nazwą Minwax®.

Odkrycie przy Igle Kleopatry

W 1916 roku firma się rozrosła i przeniosła na drugą stronę rzeki Hudson do większych fabryk w Clifton w New Jersey. Pan Harrison do tego czasu był już uznanym ekspertem w dziedzinie hydroizolacji. W rzeczywistości wodoodporne membrany, będące dziś nadal w użytku, były wśród jego wczesnych innowacji.

Oprócz realizacji ogólnych projektów architektonicznych i inżynieryjnych Minwax często był proszony o stworzenie wodoodpornych projektów o istotnej wadze historycznej. Igła Kleopatry- egipski obelisk w Central Parku miał kilka tysięcy lat, gdy przybył do Nowego Jorku. Jednak archeolodzy szybko zorientowali się, że zmiana klimatu z pustynnego na północnoamerykański przyśpieszy niszczenie pomnika. Aby pomóc zachować go w dobrym stanie, poproszono o pomoc spółkę Minwax z ich produktami hydroizolacyjnymi.

W tamtym czasie kamienne budowle były uszczelniane przez wypalanie parafiny bezpośrednio na kamieniu. Igła Kleopatry była zbyt delikatna na tego typu działanie. Spalenie parafiny oczerniłoby kamień oraz zniszczyłoby oznaczenia hieroglificzne. Aby tego uniknąć, Harrison stworzył skroploną formułę zawierającą parafinę, która po aplikacji pędzlem wniknęła i uszczelniła kamień.

Podczas prac wokół obelisku wzniesiono drewniane rusztowania. W trakcie robót pracownicy zauważyli, że kapnięcia i plamy na rusztowaniu upiększyły drewno. Faktycznie rusztowanie wyglądało tak, jakby było wypastowane, a jednocześnie nie było śliskie – można było po nim chodzić. Formuła została dopracowana i przedstawiona architektom, którzy zaczęli używać jej na podłogach i stolarce budynków publicznych i domach.

1916 – Minwax® tworzy ciecz, nakładaną pędzlem, opartą na parafinie do uszczelniania kamienia, która później będzie przystosowana do zastosowania na podłogach drewnianych.
1940 – 1950 Minwax® Wood Finish ™ zostanie przeprojektowany do użytku domowego, stając się pierwszym nowoczesnym szybkoschnącym produktem.

Wejście na rynek „Zrób to sam”

Pod koniec lat 40 i na początku 50 Minwax® przeniósł się na rynek konsumencki. Według R.W Harrisona Juniora, wnuka Arthura B. Harrisona, który był również prezesem Minwax® w latach 1962-1978 ten wzrost „… wynika z tego, iż zdaliśmy sobie sprawę, że mamy produkt, który z powodzeniem może używać każda osoba. Sam produkt został przeprojektowany i ulepszony do użytku przez konsumentów, a wosk w wykończeniu został zastąpiony przez lakiery, dzięki czemu Wood Finish stał się pierwszym nowoczesnym „szybkoschnącym” produktem”.

Donald H. Henderson, były prezes Minwax wspomina: „ Marketing nowego Wood Finish pierwotnie opierał się na stonowanych działaniach, ale marketing szeptany przez zadowolonych klientów stworzył ogromny popyt”. Stopniowo dodawano nowe kolory do linii oraz nowe towarzyszące produkty sprawiając, że Minwax stał się wyróżniającą się na rynku marką oferującą kompletną linię produktów do wykończenia drewna.

Dzisiaj siła i piękno drewna nadal jest ważne zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i domach prywatnych, a Minwax Company zapewnia klientom kompletną linię produktów do wykończenia drewna spełniających każde potrzeby. Patrzymy w przyszłość podekscytowani, kontynuując naszą pracę, aby zachować drewno w pięknym stanie. Nasza przyszłość zapowiada się tak ekscytująco jak i nasza przeszłość!

bejca do drewna
Dzisiaj – Minwax® Wood Finish ™ jest wiodącą marką bejc domowych w Stanach Zjednoczonych.